Jak dobrać kompresor, sprężarkę?

eMail: biuro@jag-mar.pl
telefon: 62 76 63 101
telefon kom.: 791 502 555
Kup w Naszym sklepie

Jak dobrać kompresor, sprężarkę?

W naszym sklepie będziemy się starać przedstawić kilka porad z dziedzin pneumatyki by jak najtrafniej dokonali Państwo zakupu w Pneumatico.

W niniejszym artykule opiszemy jak dobrać kompresor, sprężarkę by spełnia swoją funkcję długo i efektywnie.

1. Musimy  z sumować zapotrzebowanie powietrza wszystkich urządzeń, które będą podłączone.

2. Musimy wziąć pod uwagę czy urządzenia pracują jednocześnie czy tylko okresowo.

3. Pamiętajmy że zbiornik kompresora nie mówimy nam o wydajności urządzenia. Zbiornik to tylko miejsce magazynowania powietrza. Oczywiście czym większy tym więcej medium do wykorzystania.

4. Ważną kwestią jest czas pracy kompresora. Przede wszystkim kompresor, sprężarka  w szczególności tłokowa nie jest przystosowana do pracy ciągłej. Przy doborze kompresora dodajemy około 25% nadwyżki powietrza, by urządzenie mogło się wyłączyć. Ciągła praca kompresora spowoduje jego szybkie zniszczenie, przegrzanie i uszkodzenie. Kolejnym ważnym punktem jest wymiana oleju w okresach wyznaczonych w karcie technologicznej. Gwarancja nie pokrywa tego rodzaju zaniedbań.

5. Kupując kompresor,sprężarkę pomyślmy również o przyszłości. Urządzenie ma nam służyć kilkanaście lat, więc zastanówmy się jakie narzędzia, urządzenia zostaną dokupione i również będą potrzebowały powietrza do pracy.

6. Zwróćmy uwagę że parametrem mówiącym nam o wydajności kompresora jest wydajność efektywna/praktyczna. Często szczególnie w marketach, gdzie promocja goni promocje, może zobaczyć “super cenę” i “super wydajność” ale najczęściej jest to wydajność teoretyczna, która mówi nam ile kompresor zasysa powietrza, a nie odwrotnie.

Przykład nasze urządzenia pobierają 400 l/min powietrza.

400 + 25% = 500 l/min ( plus coś na przyszłe urządzenia około 100l ) = 600 l/min

Wydajność efektywna/praktyczna naszej sprężarki powinna wynosić około 600 l/min

Kup w Naszym sklepie