Zarówno w warunkach domowych jak i profesjonalnych, odpowiednie działanie narzędzi w każdych warunkach atmosferycznych to podstawa. Niekiedy przychodzi nam zmierzyć się z remontem lub przebudową ogrodu, naprawą dachu czy złożeniem placu zabaw, także w okresach zimowych. Niska temperatura może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie gwoździarki, zaburzać jej pracę lub nawet trwale ją uszkodzić. Oto kilka porad jak prawidłowo wbijać gwoździe nawet w trzaskającym mrozie.

 

Gwoździarki gazowe

Są to urządzenia dosyć powszechne na rynku. Wystrzał gwoździa odbywa się za pośrednictwem zapłonu mieszanki gazowej propan-butan. Gwoździarka zapewnia powtarzalne i szybkie tworzenie połączeń, jest bezprzewodowa i stosunkowo lekka, więc nadaje się do prac na wysokościach.

Gwoździarkę gazową podczas przerw w pracy należy bezwzględnie umieszczać w ciepłym miejscu. Ma to związek z poprawnym działaniem mechanizmu wbijania. W okresach kiedy amplitudy temperatur są duże, gwoździarkę należy przechowywać w suchym miejscu. W innym wypadku wilgoć może skroplić się we wnętrzu mechanizmu gwoździarki i uszkodzić go podczas pracy.

Istotne jest także trzymanie zbiorniczka z gazem w cieple. Niska temperatura może spowodować obniżenie się ciśnienia i gwoździarka nie będzie pracować należycie. Przed zimowymi pracami (w zasadzie dobrze jest robić to co sezon), warto gwoździarkę przeczyścić. Uwaga – nie każdy preparat do tego się nadaje – czyszcząc narzędzie samodzielnie odnieśmy się do zaleceń producenta. Można też oddać gwoździarkę gazową do serwisu.

 

Gwoździarki pneumatyczne

Są to narzędzia znacznie mniej wrażliwe na niską temperaturę niż ich gazowe odpowiedniki. Zasada działania gwoździarki pneumatycznej jest prosta – pod narzędzie podpięty jest przewód ze sprężonym powietrzem, który warunkuję ruch tłoka i w efekcie wystrzał gwoździa z kabiny (całkiem podobnie jak w przypadku broni palnej).

Gwoździarka ogólnie nie lubi wilgoci i zimna, więc profilaktycznie trzymajmy ją w cieple, jeśli akurat nie pracuje. Jeśli jednak musi leżeć pod ręką, wystawiona na skrajne warunki atmosferyczne, nic złego raczej się nie stanie.

Znacznie więcej swojej uwagi trzeba poświęcić kompresorowi. Zwłaszcza zimą jego prawidłowa eksploatacja jest kluczowa dla żywotności narzędzi. Wodę z kompresora należy spuszczać w tym okresie kilka razy w ciągu dnia. Zbieranie się wody w takim urządzeniu skraca jego żywotność kilkukrotnie. Nie bagatelizujmy tego.

Gwoździarkę należy smarować – nie zaszkodzi kilka kropel w dziennym cyklu pracy. Dobrze jest też podawać do blok przygotowania powietrza. Jest ono suche i dobre dla mechanizmu gwoździarki.

Na koniec chcielibyśmy zaznaczyć, że gwoździarka gazowa ma ograniczenia związane z niską temperaturą. Przy skrajnych odczytach termometru (poniżej 15 stopni na minusie), narzędzie praktycznie nie nadaje się do pracy. A zatem w profesjonalnym ekwipunku firm remontowych lub wykonawczych powinna znaleźć się też gwoździarka pneumatyczna, która z tak niską temperaturą poradzi sobie bez szwanku.