Garaż to miejsce, które w domu chowa wiele bardzo praktycznych przedmiotów. Wśród nich, oprócz konwencjonalnej skrzynki z narzędziami, znacznie częściej dziś pojawiają się wielofunkcyjne elektronarzędzia. Trudno przecenić przydatność wiertarki, piły łańcuchowej czy nawet kosiarki. Jest jednak jeszcze jedno urządzenie, nad którym chcemy się pochylić, a jest to tzw. gwoździarka.

 

Do czego służy gwoździarka?

Dla tych, co nigdy nie słyszeli o gwoździarce, lub dopiero raczkują w temacie wysokiej klasy narzędzi, należy na wstępie zaznaczyć, że jest to urządzenie, które ma w założeniu zastąpić młotek i gwóźdź. Gwoździarki są automatycznymi pistoletami do seryjnego tworzenia połączeń w drewnie, metalu czy betonie. Gwoździarka posiada magazynek i komorę na gwóźdź. Poprzez odpowiedni czynnik, tłok przesuwa się z dużą mocą, wbijając gwóźdź do gwoździarki z wielką precyzją i pod zadanym kątem. A wszystko to w sposób bezpieczny dla użytkownika.

 

Do czego może przydać się gwoździarka?

Jeśli masz w garażu takie urządzenie jak gwoździarka akumulatorowa (np. gwoździarkę Bostitch, gwoździarkę Makita lub gwoździarkę Hitachi – to czołowi producenci), na pewno nie będzie ona leżała zakurzona. Z jej pomocą zmontujesz dowolne elementy małej architektury, naprawisz dach, stworzysz swoją własną konstrukcję (meble z recyklingu, palet drewnianych itp.). To jednak nie koniec rewelacji – gwoździarki są nieocenione w przemyśle, budownictwie i usługach montażowych. Jeśli prowadzisz od czasu do czasu tego typu działalność, gwoździarka to zakup, który zwróci się z nawiązką.

 

Co zyskujesz, kupując gwoździarkę?

W pierwszej kolejności, zyskasz czas, a jak mawiają – czas to pieniądz! Za pomocą klasowej gwoździarki do prac dekarskich (np. gwoździarki Stanley lub gwoździarki Max), jesteś w stanie tworzyć połączenia z prędkością 2-3 na sekundę. Zyskujesz także bezpieczeństwo – gwoździarka może z pozoru wydawać się niebezpieczna, lecz w rękach przeszkolonego fachowca generuje znacznie mniejsze ryzyko wypadku, niż konwencjonalny młotek. Zyskasz także dodatkowe opcje wykonywania pracy w nietypowych warunkach, np. na wysokości. Lekkie gwoździarki akumulatorowe lub gwoździarki gazowe wymagają tylko jeden ręki do tworzenia połączeń, są bezprzewodowe i poręczne.

Za solidną gwoździarkę DeWalt lub gwoździarkę Makita do prac domowych będziesz musiał zapłacić około 1 500 – 2 000 zł. Zwróć uwagę na długość gwarancji oraz to, czy producent umożliwia okresowe przeglądy i czyszczenie gwoździarki. Z reguły odbywa się to co około 30 000 wbitych gwoździ.