Jeśli stoisz przed wyborem zakupu gwoździarki, jest duża szansa, że będziesz musiał zadać sobie kilka podstawowych pytań, by uniknąć nieefektywnego wydawania pieniędzy. Stojąc przed półką sklepową, lub przeglądając internetowe katalogi, zauważysz z całą pewnością, że gwoździarki dzielą się na kilka rodzajów, z których na pierwszy plan wysuwają się gwoździarki akumulatorowe oraz gwoździarki pneumatyczne. Oto ich podstawowe różnice.

 

 

Do jakich zastosowań oba typy gwoździarek?

No cóż, pierwsze, dla niektórych być może zbyt banalne pytanie, jakie trzeba sobie zadać, to w jaki sposób wykorzysta się swoje elektronarzędzie. Gwoździarki nie są wyjątkiem wśród innych urządzeń tego typu – ciągle trwa wyścig zbrojeń takich narzędzi jak gwoździarki DeWalt, gwoździarki Makita czy gwoździarki Hitachi. Ilość opcji, ustawień, regulacji pracy – wszystko to drobne detale, które podnoszą wartość gwoździarki, ale czy aby na tym powinniśmy się skupić?

Gwoździarka pneumatyczna to spore urządzenie, które wymaga stałego podłączenia do kompresora. W związku z tym ma większe zastosowanie w pracach produkcyjnych, czyli w warunkach bardziej przemysłowych. Gwoździarki akumulatorowe to niewielkie, lekkie i poręczne, a co najważniejsze bezprzewodowe urządzenia. Są to zatem gwoździarki do prac dekarskich, gwoździarki do papy oraz do prac domowych lub w ogrodzie.

 

 

Jaki parametr jest decydujący przy zakupie gwoździarki?

Jeśli wahasz się pomiędzy zakupem gwoździarki pneumatycznej i gwoździarki akumulatorowej, to jest kilka parametrów, które je różnią. Gwoździarki do prac dekarskich są niewielkie, mają więc mały magazynek. Zwróć też uwagę na ilość akumulatorów, oraz czy zamierzasz pracować gwoździarką w sposób jednostajny i długotrwały. Wówczas lepiej zwrócić swoją uwagę na gwoździarki pneumatyczne. Liczy się także moc wbijania gwoździ do gwoździarki. Urządzenia pneumatyczne mają lepsze parametry w tym zakresie i radzą sobie z połączeniami nie tylko w drewnie, ale także w betonie czy metalu.

Jeśli poszukujesz jakościowej gwoździarki do budownictwa, zainteresują Cię z pewnością gwoździarki Stanley lub gwoździarki Bostitch. Warto popytać trochę kolegów po fachu – oprócz zakresu i parametrów pracy podawanych przez producenta, niektóre gwoździarki najlepiej sprawdzić w terenie. Ile kosztuje eksploatacja, czyszczenie i sprawdzanie gwoździarki? Jak wiele gwoździ jest w stanie wbić przed rozładowaniem akumulatora. Czy gwoździarka do prac dekarskich jest lekka i wygodna? Rzetelne odpowiedzi na te pytania znajdziemy u praktyków lub na forach dyskusyjnych zrzeszających sympatyków z branży.