Prace ogrodowe wymagają sporo czasu i energii. Z reguły wszelkie remonty czy montaże nowych urządzeń ogrodowych wymagają specjalnego przygotowania. Jednym z z pierwszych kroków jest zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia. Najciekawszym z dostępnych urządzeń, które potrafi diametralnie odmienić prace ogrodowe, jest gwoździarka. To podręczne elektronarzędzie ma wiele zastosowań. Oto kilka z nich!

 

Fot. Drewniane altanki ogrodowe www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

 

Gwoździarka do prac ogrodowych – jaka najlepsza?

Jeśli jesteśmy już znużeni tradycyjnym wbijaniem gwoździ za pomocą młotka, skierujmy swe kroki do dobrych sklepów z narzędziami lub asortymentem budowlanym. Dla drobnych prac ogrodowych eksperci radzą zakup gwoździarki akumulatorowej lub gwoździarki gazowej. Ich zaletą jest niewielka waga oraz gabaryty – gwoździarki na baterie są po prostu poręczne. Oba typy gwoździarek są bezprzewodowe, co oznacza, że podczas prac w niewygodnych pozycjach lub na wysokości przewód (niezbędny do pracy większych gwoździarek pneumatycznych) nie krępuje naszych ruchów.

 

Jakie korzyści płyną z zakupu gwoździarki do prac w ogrodzie?

Gwoździarka akumulatorowa to urządzenie, które pozwala na wbijanie gwoździ nawet częstotliwością 2 na sekundę. Jeśli dana czynność wymaga od nas wielu tego typu połączeń o dużej powtarzalności (głębokości i kącie wbicia, odstępów między nimi itp.) gwoździarka z całą pewnością pozwoli nam to zachować, jednocześnie znacznie skracając czas pracy.

Urządzenia te są bezpieczne w domowym użytku przy zachowaniu podstawowych zasad higieny pracy oraz ochrony rąk i oczu. Także gwoździarki gazowe, mimo mieszanki propan-butan, która pozwala na wybicie gwoździa z magazynku, jest niegroźna dla potencjalnego majsterkowicza.

 

Kiedy wykorzystanie gwoździarki w ogrodzie będzie najbardziej przydatne?

Gwoździarki świetnie sprawdzają się do prac dekarskich, znajdą więc zastosowanie podczas okładania dachu papą (mowa także o małych konstrukcjach, jak wiaty i altany ogrodowe czy domki na ogródkach działkowych). Gwoździarka przyda się podczas montażu wszelkiego rodzaju drewnianych elementów małej architektury: ławek, mebli ogrodowych, altan, płotów czy domków narzędziowych.

Gwoździarki przydadzą się wszystkim posiadaczom sadów i pól uprawnych. Przy pomocy podręcznej gwoździarki akumulatorowej połączymy ze sobą skrzynki i palety na owoce, naprawimy płotki, połączymy ze sobą dyktę, która może posłużyć jako tymczasowa posadzka w magazynie lub garażu.

Elektronarzędzia o większym kalibrze, jak gwoździarki pneumatyczne (działające z wykorzystaniem strumienia sprężonego powietrza) są cenione podczas dużych prac remontowych, budowlanych i wykończeniowych. Szybkość i powtarzalność połączeń z udziałem dużej wielkości gwoździ do gwoździarki są przez majstrów bardzo wysoko cenione.