Interesując się nowinkami w kwestii narzędzi i majsterkowanie natknęliśmy się na ciekawy temat, jakim są gwoździarki. Słowem wyjaśnienia dla zupełnie niewtajemniczonych – gwoździarka to urządzenie, które ma zastąpić pracę młotka. Działa i wygląda podobnej jak pistolet, jest poręcznym i bardzo wszechstronnym urządzeniem. Dla kogo gwoździarka? Okazuje się, że zarówno dla domowych majsterkowiczów, jak i właścicieli przedsiębiorstw produkcyjnych, budowlanych i remontowych.

 

 

Gwoździarki w ofercie z pierwszej ręki

Lubimy zakładać, że to co popularne zasłużyło na swój rozgłos jakością. W przypadku tych elektronarzędzi od razu natykamy się na gwoździarki DeWalt i gwoździarki Bostitch. Do urządzeń z górnej półki spokojnie możemy też dodać gwoździarkę Makita oraz gwoździarkę Hitachi. Znając podstawowe marki gwoździarek można wgłębić się w ofertę bardziej szczegółową.

Do wyboru będziemy mieli gwoździarki pneumatyczne. Są to urządzenia zasilane sprężonym powietrzem i wymagają stałego podłączenia do kompresora. Ze względu na swoją moc są raczej skierowane do użytkowników, którzy używają gwoździarek pneumatycznych w celach produkcyjnych, np. przy produkcji euro palet. Do celów bardziej przyziemnych zdecydowanie wystarczają gwoździarki akumulatorowe oraz gwoździarki gazowe. Te pierwsze korzystają z baterii oraz silniczka, drugie zaś posiadają wsady z mieszanką gazową propan-butan.

 

Jak dopasować gwoździarkę do przewidywanego zastosowania?

Jeśli kupujemy gwoździarkę, to dobrze jest zastanowić się nad tym, z jakim materiałem będziemy pracować. Moc gwoździarki, a także łączenia jakie oferuje mogą sprawić, że urządzenie będzie szybko i często ulegać awarii, a w skrajnym przypadku może całkowicie nie nadawać się do danej powierzchni. Gwoździarki ramowe dla przykładu, to urządzenia stosunkowo wszechstronne. Mają niewielkie wymiary, przez co nadają się do pracy na dużych powierzchniach. Gwoździarki ramowe są cenione przez budowlańców, gdyż z ich pomocą można sprawnie wykonać większość drobnych prac, jak łączenie desek podłogowych, montaż płyt pilśniowych, a nawet stolarkę okienną i drzwiową.

Jednym z bardziej popularnych zastosowań cechują się gwoździarki do prac dekarskich. Urządzenie dachowe musi cechować się małą wagą oraz powinno być bezprzewodowe (gwoździarka akumulatorowa lub gwoździarka gazowa). Dekarze chcą, aby ich narzędzia pracowały długo i powtarzalnie, stąd ważne, aby gwoździarki dachowe miały duży magazynek. Urządzenia te całkowicie zrewolucjonizowały prace na wysokościach, teraz łączenie konstrukcji szkieletowej czy wbijanie dachówek jest o wiele szybsze i bezpieczniejsze dla fachowca.

Choć gwoździarka to dosyć złożone narzędzie, to nie ma ona wykorzystania tylko w rękach profesjonalistów. Dla użytkowników, którzy od czasu do czasu lubią pomajsterkować lub samodzielnie remontować dom i ogród, poleca się zakup gwoździarki wykończeniowej. Kompaktowa gwoździarka gazowa będzie idealna do wbijania gwoździ w listwy podłogowe czy wykonywania sztukaterii. Nie należy jednak bagatelizować ich mocy – ze spokojem poradzą sobie przy produkcji elementów małej architektury.

Bez względu na to jaką gwoździarkę zakupimy, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas użytkowania gwoździarki musimy pamiętać o ochronie rąk i oczu. Narzędzie powinno być zawsze trzymane poza zasięgiem dzieci i osób trzecich. Ważne jest także trzymanie się terminów okresowych przeglądów.