Narzędzia pneumatyczne na stałe zadomowiły się nie tylko w domowych zastosowaniach, ale także w przemyśle związanym z produkcją i obróbką elementów drewnianych. Gwoździarki są szalenie pomocne w produkcji palet i skrzyni – ich szerokie zastosowanie sprawiło, że popyt na te elektronarzędzia stale rośnie. Sprawdźmy, jakie gwoździarki do palet i skrzyni będą najlepsze zarówno dla małych i średnich przedsiębiorców, jak i dla tych, którzy rozpoczynają produkcję na szerszą skalę.

 

Gwoździarki pneumatyczne do palet

Ciężko o urządzenie uniwersalne, palety bowiem mają różne wymiary i konstrukcję, co wymaga zróżnicowanych po względem funkcjonalności gwoździarek. W przypadku urządzeń pneumatycznych dla prostych, małych palet, należy szukać gwoździarki obsługującej gwoździe o wymiarach 2,1 do 2,5 mm średnicy oraz 25 do 60 mm długości. Daje to wystarczające spektrum tworzenia prostych połączeń – przykładem są gwoździarki Bostitch oraz gwoździarki Hitachi (wiodących producentów elektronarzędzi tego typu na rynku).

Produkcja palet wymaga również połączeń stabilniejszych, które spajają kilka elementów. W tym celu posłużą nam gwoździarki pneumatyczne na gwoździe o średnicy 2,5 do 3,1 mm i długości 45 do 83 mm. Za pomocą tego typu łączenia możemy wzmocnić szkielet palety, co byłoby w większości przypadków bardzo trudne przy użyciu wcześniej wspomnianej, mniejszej gwoździarki do palet.

Kolejnym urządzeniem, które może zainteresować przedsiębiorców, są gwoździarki do euro palet. Mają one odpowiednie dokumenty i certyfikaty potwierdzające ich wytrzymałość, a zatem jakość połączeń musi być odpowiednio większa. Także łączniki muszą być certyfikowane i opisane na główce gwoździa do gwoździarki. Do produkcji ero palet nadadzą się więc gwoździarki pneumatyczne Bostitch, które tworzą połączenia z gwoździa o średnicy 3,1 do 3,4 mm i długości 85 do 100 mm.

 

 

Gwoździarka pneumatyczna – jakie parametry?

Urządzenia te korzystają ze sprężonego powietrza, wymaga więc kompresora, który takowe nam dostarczy. Trzeba to uwzględnić, przed planowaniem prac – czasami używając gwoździarek traktujemy je jako urządzenia w pełni podręczne. Jest tak w istocie, kiedy mamy do czynienia z gwoździarką gazową lub gwoździarką akumulatorową. Gwoździarki pneumatyczne o dużej mocy muszą być stale podłączone do kompresora. Mimo pewnego ograniczenia w postaci przewodu, daje to jednak niezawodne źródło mocy gwoździarki – nie jest ograniczona źródłem mieszanki propan-butan (gwoździarki gazowe) czy stanem baterii (gwoździarki akumulatorowe).

Jakie parametry gwoździarki pneumatycznej są istotne? Przed zakupem warto zapoznać się z dostępnymi na rynku producentami gwoździarek. Wiodące elektronarzędzia to min. gwoździarki Hitachi, gwoździarki Bostitch i gwoździarki Makita. Jak w przypadku większości zakupów, marka jest poniekąd gwarancją jakości i niezawodnej pracy – do produkcji palet i skrzyni gwoździarka powinna być raczej z górnej półki, gdyż będzie mocno eksploatowana.

To, na co zwracają uwagę użytkownicy gwoździarek, to przede wszystkim pojemność magazynka. Największym atutem gwoździarki jest bowiem szybkość pracy – jeśli często będziemy musieli ładować magazynek, to szybkość pracy może znacząca zmaleć. Jednym z ważnych detali jest posiadanie blokady, zabezpieczającej przed samoistnym wystrzałem gwoździa, gwoździarki DeWalt mają to w standardzie i jest to bardzo ceniona opcja wyposażenia.