Elektronarzędzia stają się powoli standardem zarówno na wyposażeniu przedsiębiorstw, jak i w naszych domach. Chcąc rozpocząć prace z gwoździarką, często zastanawiamy się czym tak w rzeczywistości różnią się te urządzenia. Jaki jest ich standard, w co tak na prawdę inwestujemy? Zakup gwoździarki bywa trudny ze względu na fakt, że ta grupa produktów jest stosunkowo mocno rozwarstwiona. Korzystając z ofert wiodących producentów, przedstawiamy prosty podział gwoździarek, który być może znacząco ułatwi wybór odpowiedniego narzędzia podczas zakupów.

Rodzaje gwoździarek – mechanizm pracy

Ze względu na mechanizm pracy gwoździarki można rozróżnić trzy podstawowe typy tych urządzeń. Pierwszym są gwoździarki pneumatyczne. Wystrzał gwoździa z komory gwoździarki następuje poprzez dostarczenie do niej sprężonego powietrza z kompresora i wykonanie pracy przez tłok. To bardzo popularne urządzenia na rynku. Chętnie sięgają po nie właściciele przedsiębiorstw, gdyż gwarantują one niezawodną i długą pracę, tworząc przy tym połączenia o różnych wymiarach.

Drugim typem są gwoździarki akumulatorowe, gdzie za pojedynczy cykl odpowiada mechanizm zamachowy. Gwoździarki te są urządzeniami poręcznymi, bezprzewodowymi i ekologicznymi. Cenią je sobie dekarze. Podobne wykorzystanie mają gwoździarki gazowe, gdzie wybicie gwoździa z komory jest możliwe dzięki mini zapłonowi mieszanki gazowe propan-butan. Należą do najmniejszych i najbardziej mobilnych urządzeń tego typu na rynku.

 

Rodzaje gwoździarek – typ magazynka

To, co może rzucić nam się w oczy przed półką sklepową lub w trakcie przeglądania internetowych katalogów, to fakt, że niektóre gwoździarki różnią się typem magazynka. Gwoździarki z magazynkiem taśmowym mieszczą mniej gwoździ, przez co są mniej wydajne i stosowane raczej do mniej fachowych prac. Do zastosowań czysto profesjonalnych bardziej nadają się gwoździarki z magazynkiem bębnowym, w którym można jednorazowo przechowywać nawet do 400 gwoździ, co pozwala na nieprzerwaną pracę przez bardzo długi czas.

Rodzaje gwoździarek – system pracy

Błyskawiczne tworzenie łączenia za pomocą gwoździ jest możliwe tylko dzięki odpowiedniemu systemowi pracy gwoździarki. Część z tych narzędzi w pojedynczym cyklu wbija gwóźdź za pomocą mechanizmu dotykowego. Głowica gwoździarki styka się z miejscem docelowym, w który chcemy wbić gwóźdź i wylatuje on z komory automatycznie. W tym systemie przewidziane są blokady zabezpieczające przed samoistnym wystrzeleniem gwoździa z gwoździarki. Innym typem są gwoździarki spustowe, które działają tak jak klasyczny pistolet. Profesjonalne urządzenia, jak gwoździarki Makita, gwoździarki Bostitch czy gwoździarki Hitachi pozwalają na pracę w obu systemach, w zależności od preferencji użytkownika.

Rodzaje gwoździarek – wykorzystanie

Jeśli wciąż wahamy się, jaką gwoździarkę zakupić, to możemy oprzeć się także o przykład czynności, jakiej powinna sprostać. Gwoździarki dachowe, to urządzenia lekkie i mobilne, które poradzą sobie w pracy na wysokości w zmiennej temperaturze. Gwoździarki ramowe to narzędzia do dużych powierzchni, przykładem jest kładzenie podłóg. Gwoździarki wykończeniowe, narzędzia bardzo kompaktowe, mają zastosowanie przy remontach i składaniu mebli. Są jeszcze gwoździarki do palet i skrzyni, które muszą poradzić sobie z połączeniem wielowarstwowym, które musi mieć bardzo dużą wytrzymałość.