Gwoździarka jest urządzeniem, które znalazło zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych, cenią je sobie także domowi majsterkowicze. Jak w przypadku wielu złożonych narzędzi, również gwoździarki posiadają bardzo szerokie spektrum opcji, wyposażenia i zastosowań. Wybierając się do marketu budowlanego lub decydując się na zakupy online, czasem ciężko odnaleźć się w specjalistycznym opisie gwoździarek, które skierowane jest do dekarzy, cieśli czy budowlańców. Postaramy się wspólnie rozszyfrować ten język i odpowiedzieć na pytanie – które narzędzie najlepiej pasuje dla Ciebie?

 

 

Gwoździarki – zasada działania, sposób zasilania

Gwoździarka jest dosyć złożonym elektronarzędziem, które w praktyce na zastąpić znany od pokoleń młotek. Manualne tworzenie połączeń cechuje się słabą powtarzalnością oraz dłużą czasochłonnością, jest też mało ergonomiczne i obarczone dużym ryzykiem wypadku przy pracy. Gwoździarka natomiast pozwala na błyskawiczne tworzenie setek jednakowych połączeń, a w rękach fachowca jest urządzeniem bezpiecznym i bardzo wydajnym.

Gwoździarka, podobnie jak pistolet, posiada magazynek, z którego gwoździe kierowane są do komory. Następnie następuje wybicie gwoździa w skierowane miejsce z odpowiednią mocą. Wyróżniamy gwoździarki pneumatyczne, u których za tworzenie połączeń odpowiada sprężone powietrze dostarczone przewodem z kompresora. Istnieją także gwoździarki akumulatorowe, które zasilane są baterią. Trzecim typem są gwoździarki gazowe, gdzie minizapłon mieszanki propan-butan odpowiada za wybicie gwoździa z komory.

 

Jaka gwoździarka do jakich prac?

Gwoździarka gazowa to zdecydowanie najmniejsze i najbardziej poręczne urządzenie tego typu na rynku. Jest bardzo ceniona przez dekarzy i osoby, które wykonują prace na wysokościach lub w bardzo nieergonomicznych pozycjach. Z reguły gwoździarki gazowe pozwalają na tworzenie małych połączeń, pracując na gwoździach do wymiarach 15 do 40 mm. Pojemność magazynków nie przekracza zazwyczaj 50 szt. Jak widać są to także dobre urządzenia do prac domowych, np. w ogrodzie. Wśród wiodących na rynku producentów, z tej grupy warto wyróżnić gwoździarki Makita – mają zazwyczaj najbogatsze wyposażenie.

Gwoździarki akumulatorowe to także urządzenia bezprzewodowe, a więc ich zastosowanie jest podobne jak wyżej wspomnianych gwoździarek gazowych. Mechaniczny napęd to gwarancja niezmiennych parametrów pracy urządzenia. Mamy tutaj także do czynienia z nieco większymi łącznikami, których wymiary to zazwyczaj 32 do 60 mm. Warto dodać, że gwoździarki bezprzewodowe to, wbrew powszechnej opinii, nie tylko urządzenia do pracy w drewnie, ale także w metalu czy betonie. Gwoździarki DeWalt to urządzenia, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów – nieprzerwanie zajmują miejsce wśród bestsellerów z tej grupy produktowej, głównie przez swoją niezawodność i długowieczność.

Gwoździarki pneumatyczne to urządzenia skierowane raczej do zastosowań przemysłowych, np. do tworzenia palet i skrzyni drewnianych. Wymagają podłączenia do kompresora. Ze względu na większe rozmiary pozwalają na tworzenie połączeń z udziałem gwoździ o wymiarach 100 mm, co jest niezbędne w pracy z euro paletami. Chcąc wyposażyć się w wysokiej klasy elektronarzędzie, warto zapoznać się z ofertą gwoździarek Makita.