Gwoździarki do prac dekarskich to zazwyczaj urządzenia bezprzewodowe, które pozwalają wygodnie tworzyć połączenia w trudnych warunkach pogodowych i na wysokości. Wśród gwoździarek do papy, najczęściej sięga się po gwoździarki akumulatorowe lub gwoździarki gazowe. To właśnie tym drugim zdecydowaliśmy się dziś przyjrzeć, chcąc znaleźć odpowiedź na to, jakie parametry są decydujące, by cieszyć się tym urządzeniem przez lata.

Aby gwoździe do gwoździarki mogły stworzyć solidne połączenie z drewnem, betonem czy metalem, wymaga odpowiedniej energii i pracy wykonanej przez elektronarzędzie. W przypadku gwoździarek gazowych energia ta wytwarzana jest za pomocą mikro zapłonu mieszanki propan-butan. Jest to bezpieczny system pracy, pozwalający na redukcję wagi gwoździarki do prac dekarskich i stosunkowo niskie koszta eksploatacji.

 

Waga i pojemność magazynka gwoździarki gazowej

Urządzenie, jakim jest gwoździarka gazowa nie może być zbyt ciężkie, gdyż przeszkadza to w ciągłej pracy dekarza na wysokości. Średnia waga dobrej gwoździarki do papy to około 3,5 kg. Zwróćmy uwagę, że waga z reguły rośnie wraz z pojemnością magazynka. Jeśli chcemy mieć więcej gwoździ do gwoździarki gotowych do wbicia, musimy liczyć się z tym, że urządzenie będzie mniej kompaktowe. Zazwyczaj pojemność gwoździarek Hitachi czy gwoździarek Bostitch przeznaczonych do prac na wysokościach zmieniają się od 50 do 100 gwoździ.

 

Moc wbijania oraz temperatura pracy gwoździarki gazowej

Tutaj musimy wiedzieć, że gwoździarka gazowa nie osiągnie raczej takich mocy, jak gwoździarki pneumatyczne, które są lepsze w zastosowaniach przemysłowych. W przypadku solidnych marek, jak gwoździarki Stanley czy gwoździarki DeWalt, które zasilane są zbiorniczkiem z gazem, ich moc waha się od 80 do koło 110 J. Dla gwoździarki dla prac dekarskich to w zupełności wystarczy.

Prace na wysokościach wiążą się z dużym wahaniem temperatur, które mogą wpływać na poprawne działanie gwoździarki gazowej – zwróćmy na to uwagę przy zakupie, jeśli chcemy by nasze narzędzie było wszechstronne w zastosowaniu. Dobrej jakości urządzenie, np. gwoździarki Makita, wytrzymują pracę w warunkach od -10 do nawet 50 stopni Celsjusza.

 

Ilość gwoździ na jeden zbiornik gazu oraz koszty eksploatacji gwoździarki gazowej

Prace dekarskie wymagają często ciągłego, nieprzerwanego wbijania gwoździ. Czołowi producenci gwoździarek gazowych, których wymieniono powyżej, starają się poprawić ten parametr, czyli umożliwić najwięcej połączeń na jeden zbiornik gazu. Dobre gwoździarki gazowe z łatwością pozwalają osiągnąć efekt 1 000 – 1 300 gwoździ.

Koszty eksploatacji są również ważne, przed zakupem dowiedzmy się w Internecie lub u konsultanta na jakie koszta będziemy narażeni podczas użytkowania gwoździarki gazowej. Wartości te wahają się od koło 50 do nawet 200 zł. Przemyślany zakup gwoździarki do prac dekarskich pozwoli więc na spore oszczędności.